Приложение на модерните технологии в музеите
Проблемите на глобалната икономика накараха музеите по света да преосмислят и преоценят дейността си. За да запазят връзката си с обществото, голяма част от тях се обърнаха към модерните технологии за дигитализация. Последните намериха приложение не само при оформлението и представянето на експонатите и изложбите, но и при създаването на приятен и интерактивен престой в и извън залите на музея.
Пренасянето на част от информацията във виртуалния свят и употребата на социалните мрежи доведе до създаването и утвърждаването на значителна онлайн аудитория. Музеите започнаха да инвестират време и финанси в съвременните методи за дигитализация и комуникация, съзнавайки, че сградата на музея привлича посетители, които искат да видят артефактите на живо, докато неговата онлайн проекция набира друг вид почитатели на културата, изкуството или науката.
Освен вече споменатите по-горе социални мрежи (като Facebook и Twitter), музеите използват интернет пространството и мобилните технологии, за да популяризират своите дигитализирани колекции. В залите на музеите все по-често се срещат интерактивни киоски, iPad и мултимедийни устройства и разбира се, така популярната онлайн платформата Google Art Project.
Лидер в сферата на създаването на интерактивно, образователно и интригуващо преживяване категорично е Смитсониън: от „традиционните“ аудио обиколки, през използването на мобилни приложения и краудсорсинг до интерактивни игри и добавена реалност.
За българската действителност, описаното дотук, може би, звучи като научна фантастика, но това не означава, че не е време да бъдат предприети първите стъпки в модернизирането и дигитализирането на нашенските музеи (респ. галерии, библиотеки, архиви). Работният план трябва да предвижда провеждането на проучвания, които ще помогнат на институциите да предприемат действия. Трябва да се помисли върху няколко основни теми:
• предизвикателствата пред съвременните музеи;
• как музеите могат да отговорят нa тези предизвикателства;
• разучаване на добрите практики по света;
• създаване на представа за това как ще изглеждат музеите от бъдещето;
• търсене и следване на препоръки.
Предприемането на конкретни и работещи мерки може сравнително бързо да промени живота и ролята на родните музеи, превръщайки ги в образователни и атрактивни центрове, около които да се изгради едно здраво общество.
Ако проявявате интерес или ако работата ви изисква дигитализация на движими и недвижими ценности, можете да се свържете с нашия екип. НИТ – Нови Интернет Технологии ЕООД предлага уникална за България софтуерна платформа, подходяща за каталогизиране и дигитално съхранение и представяне на колекции от всякакъв размер и вид!