Мобилните технологии и тяхната употреба в дейността на музеите
Както вече разказахме в предишните статии, голяма част от западните музеи започнаха да развиват и разчитат на нови начини за представяне на своите експонати. Използването на модерни технологии, като 3D сканиране, 3D принтиране и добавена реалност зададоха нови насоки в развитието на музейното дело. Неизменна е, обаче, нуждата те да бъдат направени достъпни и чрез широко-употребяваните мобилни устройства.
През последните години значително се увеличи процентът на техните ползватели и на родна почва. Голяма част от представителите на младото население не се разделят с използваните от тях смартфони, като употребата им не се свежда само до провеждане на разговори. Фотографирането, заснемането на видео клипове, сърфирането в интернет и свалянето на информация са предпочитани мобилни дейности.
Музеите трябва да отговорят на тази нарастваща необходимост за дистанционен достъп до дигитална информация. Перфектният начин за подобряване на преживяването на посетителите на музея и неговото извеждане извън границите на самата сграда е именно пренасянето на музейната информация в мобилния свят.
Проведено през 2012г. проучване показа, че повече от половината от американските и почти толкова от британските музеи използват някакъв начин на мобилна интерпретация, било то предлагано по време на музейните обиколки мобилно устройство или някакъв вид мобилни функционалности – достъпни онлайн или с възможност за сваляне. Използвайки мобилни устройства в своята дейност, тези музеи успешно показват, че разбират желанията и потребностите на своите посетители, независимо от тяхното местоположение.
Аудио обиколките продължават да бъдат едни от най-предпочитаните начини за мобилно преживяване в културните институции. Те са и най-старата форма на добавена реалност, даваща възможност на посетителите да допълнят зрителната информация, която получават по време на престоя си в музея.
Подкастовете, заедно с различните видове съдържание за сваляне, като pdf файлове и електронни книги са, вероятно, най-разпространените мобилни медии, публикувана от музеите.
Развитието и популяризирането на смартфоните и техните мобилните родственици - таблети и медия плеъри, дадоха възможност на музеите да използват и по-модерни методи за разпространяване на информация, като интерактивна мултимедия (игри, краудсорсинг) и социални мрежи.
Ако проявявате интерес или ако работата ви изисква дигитализация на движими и недвижими ценности, можете да се свържете с нашия екип. НИТ – Нови Интернет Технологии ЕООД предлага уникална за България софтуерна платформа, подходяща за каталогизиране и дигитално съхранение и представяне на колекции от всякакъв размер и вид!