Триизмерната технология в запазване на културното наследство – I част
Изправени пред редица предизвикателства, като недостатъчно финансиране, ограничен достъп до артефактите, културни промени, дигитализация на медиите и възход на модерните технологии, музеите са принудени да потърсят други пътища за реализация. Те могат да бъдат намерени в създаването на оригинални и социални преживявания, в унисон с интересите на масовата публика и новите видове физически пространства.
Това вече направиха не малка част от западните музеи (Смитсониън, Нюйоркският музей на изкуството и дизайна, Музеят на науката в Лондон и др.), които се обърнаха към така популярната през последните години технология на 3D принтирането. Известна още като бързо прототипиране, тя се отнася за методите, чрез които от триизмерно дигитално съдържание се създават реални, физически обекти.
Демократизирането на инструментите за 3D дизайн прави възможно прилагането на 3D принтирането и в родните музеи. Така те ще могат да излагат непоказани досега експонати, които посетителите ще могат да докосват и фотографират, пренасяйки впечатленията си и извън стените на институцията. А качването на 3D моделите във виртуалното пространство ще ги направи достъпни за голям кръг от хора, провокирайки нови теми за разговор, около които впоследствие могат да се изградят цели нови общности.
През изминалата година Смитсониън използва програмата си за дигитализация, за да създаде триизмерни модели на някои от най-интересните си експонати, сред които фосили на делфин и кит, летателния костюм на Амелия Еърхарт и останки от супернова.
Музеят на науката в Лондон пък заложи на създаването на прототипи на човешки органи и самолетни части.
От 16 октомври 2013г. до 6 юли 2014г. в Нюйоркския музей на изкуството и дизайна ще се състои изложба под надслов „Материализация на постдигиталното“. Там на цели три етажа ще бъдат подредени 3D принт модели на рокли, обувки, скулптури, мебели и т.н.
Ако проявявате интерес или ако работата ви изисква дигитализация на движими и недвижими ценности, можете да се свържете с нашия екип. НИТ – Нови Интернет Технологии ЕООД предлага уникална за България софтуерна платформа, подходяща за каталогизиране и дигитално съхранение и представяне на колекции от всякакъв размер и вид!