Как да привлечем вниманието на аудиторията към нашия проект по дигитализация?

В поредицата ни от статии – „Съвети за дигитализация на различни видове колекции“ разгледахме практическата страна на това как трябва да се осъществи един процес по дигитализация – етапи, техники, използван софтуер/хардуер, осъществяване на контрол на качеството, метаданни, достъпност на файловете и т.н.

Днес ще обърнем внимание на това как трябва да изглежда процесът по дигитализация от потребителска гледна точка. Ще посочим няколко основни практически съвета за ефективна работа и взаимодействие с тях.

За тази цел, най-напред, е нужно да определите нуждите на Вашите евентуални потребители, какви са предимствата от тяхното ангажиране в процеса по дигитализация и как могат да са полезни при неговото осъществяване.

Всяка една дейност по дигитализация на културно, историческо или друг вид наследство, трябва да бъде организирана, създадена и поддържана с оглед на потребителското търсене. Идеята за създаване на свободно-достъпна дигитализирана информация в интернет пространството често завършва с появата на някакъв вид онлайн съдържание, което, обаче, не е съобразено с интересите на целевата аудитория.

Включването й в отделните етапи от създаването на дигитални ресурси е много важно от гледна точка на неговото по-нататъшно съществуване. За да бъде посещаван даден материал, той трябва да бъде използван, а за да бъде използван – трябва да носи стойност на своите потребители.

1. Създаване на позиция, която да се грижи за новите дейности по проекта за дигитализация.

След като вече сте осъзнали нуждата аудиторията на Вашия проект да бъде привлечена в него, е нужно да определите лице, което ще се занимава с всички етапи, в които ще участват и Вашите потребители.
Тази позиция може да бъде самостоятелно обособена или нейните задължения да бъдат възложени на някой от вече наличните членове на екипа по дигитализация.

2. Създаване на „връзка“ с аудиторията и нейното поддържане във времето.

Аудиторията на Вашия проект по дигитализация не е хомогенна, тя се състои от отделни индивиди, които обичат да бъдат оценявани. Затова, още в самото началото на Вашата дейност, трябва да установите „връзка“ с тях.
По-нататъшното поддържане на установените взаимодействия можете да осъществите с помощта на различни средства, като имейл съобщения, телефонни разговори, уикита, публикации в социалните мрежи (Facebook, Twitter, YouTube) или срещи лице в лице.

3. Справяне с потребителските коментари.

Тестването на ползваемостта на проекта по дигитализация е чудесен начин да разберете как потенциалната Ви аудитория ще реагира на новите дигитални ресурси, тяхното съдържание и функционалност. Разбира се, от Ваша страна, се очаква правилна ответна реакция на получените коментари.

За по-лесна и бърза комуникация, можете да пренесете „разговора“ във Вашия уеб сайт. За целта, ще е нужно да добавите допълнителни функционалности, като етикети (тагове), полета за коментари или опции за оценяване на конкретно съдържание (текст, аудио, видео).

4. Употреба на дигиталните ресурси в академичната практика (изследвания и преподавателска дейност).

Намирането на нови дигитални ресурси, конкуриращи се с вече добавените и използваните в процесите на преподаване и изследване, е едно от най-големите предизвикателства, с които ще се сблъскате по време на Вашата дейност по дигитализация. Още повече, че въпросните ресурси трябва да бъдат използвани от потребителите в тяхната академична практика.

За целта, можете да организирате работни срещи (workshops) с преподаватели и изследователи, като съсредоточите вниманието си върху подобряването на ефективността на техните действия и проучване на образователните цели на вече създадените курсове.

В допълнените, можете да ги помолите да напишат няколко интересни учебни материала, които впоследствие да бъдат качени в интернет пространството. Такива материали могат да бъдат PowerPoint презентации или визуални представяния на различни видове колекции.

5. Потребителите и популяризирането на проекта по дигитализация.

Когато Вашите дигитални ресурси достигнат до дадена група потребители, дори и малка по размер, те могат да вземат участие в процеса по тяхното популяризиране. Освен това, можете да ги помолите да развият отделни case studies или препоръки за това как биха използвали даден ресурс по време на тяхната ежедневна дейност.

6. Създаване на дигитално съдържание от потребителите.

Създаването на дигитално съдържание от потребителите и качването му в интернет пространството може да доведе до изненадващо добри резултати.

Така напр., в уеб сайта на Вашия проект по дигитализация, можете да създадете отделна секция, в която посетителите да могат свободно да добавят релевантно дигитално съдържание.

7. Таргетирано популяризиране на Вашата дейност по дигитализация.

За да добие проектът Ви по дигитализация популярност, той трябва да бъде рекламиран. За целта, можете да използвате класическите маркетингови и рекламни средства, като съобщения до пресата, изпращане на имейли, брошури и т.н. Но трябва да имате предвид, че най-добрите резултати се постигат чрез таргетиране на целевата аудитория. Няма смисъл да влагате усилия и средства, за да достигнете до хора, които не се интересуват от темата на Вашия проект.

8. Покажете стойността и значението на Вашия проект по дигитализация.

Стойността и значението на Вашия проект по дигитализация ще си проличат от употребата на предоставяните от него ресурси.
А един ресурс ще бъде по-често използван, ако е позициониран на правилното място, в правилния контекст, ако предоставя уникална информация и т.н.

9. Създайте устойчив във времето проект.

Голяма е вероятността, дори след като е приключило финансирането на проекта Ви по дигитализация, да се наложи добавяне на нов ресурс. За да се справите с една подобна ситуация, е нужно да обмислите възможността да намерите потенциален партньор или спонсор.

10. Имайте предвид мнението на Вашата аудитория, но не го следвайте сляпо.

Както вече няколко пъти споменахме, зачитането на интересите и мнението на потребителите е от голямо значение. Не трябва, обаче, да забравяте, че всеки един проект, трябва да притежава индивидуалност. Той трябва да се съобразява с потребностите само на ключовата част от неговата аудитория, вместо да се опитва да изпълни желанията на твърде много различни видове потребители, създавайки ресурс за всички и за никой.

Това бяха основните моменти, на които трябва да обърнете внимание, когато изграждате потребителското взаимодействие на Вашия проект по дигитализация. В заключение, ще добавим само още едно нещо: Не забравяйте, че дейността Ви не се състои само от създаване на дигитални ресурси. Описанието към тях е не по-малко важно от визуалното им представяне. Все пак посетителите на Вашия уеб сайт очакват да прочетат интересна и ценна информация, която да обогати знанията им по конкретната тема.

Ако проявявате интерес или ако работата ви изисква дигитализация на движими и недвижими ценности, можете да се свържете с нашия екип. НИТ – Нови Интернет Технологии предлага уникална за България софтуерна платформа, подходяща за каталогизиране и дигитално съхранение и представяне на колекции от всякакъв размер и вид!

Източник: http://www.ariadne.ac.uk/issue61/marchionni