Портативен 3D скенер позволява лесна и удобна дигитализация на обекти и помещения

Портативен 3D скенерВ статията „Триизмерната технология в запазване на културното наследство – II част“ Ви запознахме с идеята за това как модерната технология на 3D принтирането може да бъде приложена в дейността на всеки един музей или друга културна/научно-образователна институция.

Повечето хора, най-вероятно, си представят 3D скенера като устройство с големи размери. Разбира се, има и такива, но днес бихме искали да Ви представим едно иновативно изобретение – портативен 3D скенер.

Създаден в Силиконовата долина от компанията MatterPort, той позволява лесно, бързо и удобно сканиране на заобикалящия Ви свят, като, естествено, в резултат получавате качествени 3D карти на сканираните обекти или помещения.

С помощта на ръчно преносимия 3D скенер, неговите потребители ще могат да създават виртуални модели на местата, които посещават – подобно на личен Google Street View, в който да запазват спомените си.

MatterPort не е единствената компания, която специализира в разработване на 3D скенери. Нейни конкуренти, например, са Z Corp, които предлагат серия от портативни лазерни скенери, но на доста високи цени, както и NextEngine, чийто 3D скенер е значително по-евтин, но размерите му не са чак толкова компактни.

3D скенерът на MatterPort предлага доста добро качество на разумна цена. Освен това, той може да бъде използван съвместно с Xbox или Kinect сензор. Това, определено, прави продукта подходящ както за специалисти в областта на триизмерната технология, така и за обикновените потребители.

През последните години интересът към 3D сканирането и последващия процес на 3D принтиране се увеличи многократно, принуждавайки производителите да започнат предлагане на по-достъпни решения.

Един от съоснователите на MatterPort, дори се надява един ден 3D скенерът да бъдат интегриран в други преносими устройства, като таблетите например.

Докато триизмерната технология намира все повече приложения, със сигурност, можем да предвидим, че границата между физическата и виртуалната реалност ще се размива все повече.

Източник: http://singularityhub.com/2012/05/03/handheld-3d-scanner-lets-you-digitize-objects-and-rooms-in-minutes/ 

Ако проявявате интерес или ако работата ви изисква дигитализация на движими и недвижими ценности, можете да се свържете с нашия екип. НИТ – Нови Интернет Технологии предлага уникална за България софтуерна платформа, подходяща за каталогизиране и дигитално съхранение и представяне на колекции от всякакъв размер и вид!