Икономическата и социална страна на културно-историческото наследство
Наследството на всяка една държава има много измерения: културно, физическо, дигитално, природно, човешко и социално. Неговата стойност – вътрешна и икономическа – е функция на тези различни измерения и свързаните с тях услуги. Икономическата стойност на наследството се изследва отскоро, като са налични само частични оценки на нейната значимост.
Общоевропейска информация не е налична – но зонални и държавни проучвания показват, че секторът наследство може да доведе до значителни икономически постъпления. Според Европейската федерация на строителната индустрия, през 2013г. обновленията и поддръжката на културно-исторически паметници представляват 27.5 % от стойността на нейната дейност. През 2011г. наследството на Франция е донесло на своята държава 8.1 милиарда евро, а проучвания, проведени във Великобритания показват, че историческото наследство може да доведе до висока възвръщаемост на инвестициите: всеки инвестиран паунд генерира до 1.60 паунда допълнителна икономическа активност.
Наследството може да допринесе и за развитието на други икономически сектори. Така например, туризмът се оценява на 415 милиарда евро от БВП на Европейския съюз, като 3.4 милиона туристически фирми осигуряват 15.2 милиона работни места – много, от които са свързани със сектора наследство, било то директно или индиректно. 27% от европейските туристи заявяват, че избират дестинацията си за почивка според културното наследство на конкретния регион. През 2013г., 52% от населението на Европа e посетило поне един исторически монумент или място, 37% - музей или галерия, намиращ се в родната им държава, a 19% - исторически монумент или място в друга европейска страна. Следователно, можем да обобщим, че културно-историческото наследство може да допринесе за брандирането на отделни градове или цели региони.
Новите технологии добавят икономическа стойност в сектора наследство: дигитализираните културни материали могат да се използват за подсилване на потребителското изживяване, за създаване на обучително съдържание, документални филми, туристически приложени и игри.
Чрез възраждане на забравени места, отваряне на нови работни места и популяризиране на идеята за споделено разбиране и чувство за общност, наследството може да изиграе водеща роля в процеса на социално сближаване и интеграция. Освен това, секторът отваря много нови възможност за образователна и доброволческа дейност както за младите, така и за по-възрастните, създавайки диалог между различните култури и поколения.
Но за да се увеличи разбирането за истинската и потенциалната роля на наследството в развитието на политиките, е важно да се подобри систематичната информация за неговото икономическо и социално влияние. Проектът „Cultural Heritage Counts for Europe: Towards an European Index for Valuing Cultural Heritage“, финансиран от Културната програма на Европейския съюз и стартирал през 2013г. ще помогне за разглеждането на този проблем. Той ще събере и анализира свързани с влиянието на културното наследство върху обществото и икономиката проучвания и данни от цяла Европа. Предвижда се резултатите да излязат към средата на 2015г. От Евростат също започват да работят върху изграждането на европейски статистики, за които също се очаква да дадат резултат през 2015г.
Ако проявявате интерес или ако работата ви изисква дигитализация на движими и недвижими ценности, можете да се свържете с нашия екип. НИТ – Нови Интернет Технологии предлага уникална за България софтуерна платформа, подходяща за каталогизиране и дигитално съхранение и представяне на колекции от всякакъв размер и вид!
Източник: 'An undervalued contribution to economic growth and social cohesion' - COMMUNICATION FROM THE COMMISSION TO THE EUROPEAN PARLIAMENT, THE COUNCIL, THE EUROPEAN ECONOMIC AND SOCIAL COMMITTEE AND THE COMMITTEE OF THE REGIONS. Towards an integrated approach to cultural heritage for Europe
Brussels, 22.7.2014