ЮНЕСКО дигитализира Африка

ЮНЕСКО дигитализира АфрикаСпоред ЮНЕСКО устойчивото развитие изисква наличието на силен културен компонент, съпътстван от взаимно уважение и отворен междукултурен диалог.

За да се увери, че културата заема правилното място в стратегиите за развитие и свързаните процеси, ЮНЕСКО прие тристранен подход. Той се състои от следните елементи:

• Разпространение на идеята за защита на културата и нейното развитие.

• Ангажиране на международната общност с процеса по създаване на ясни политики и законови рамки.

• Оказване на подкрепа на правителствата и местните заинтересовани страни в процесите по запазване на наследството, подпомагането на креативните индустрии и културния плурализъм.

Проектът „UNESCO DigiArts” е инициатива, подета от интернет общност, чийто основни цели са:

• Насърчаване на проучванията и дейностите в областта на дигиталните културни практики.

• Установяване на връзка между експертите и различните региони на Третия свят, като Кения, Сенегал и Южна Африка.

• Създаване на програма за дигитално изкуство, която да отразява специфичните артистични практики на африканския континент.

• Мотивиране на африканските артисти да дебатират по темата за дигиталното изкуство на континента и последващо построяване на дигитална изява на африканската култура.

Онлайн дискусията ще се модерира от Trinity Session – екип от независими артисти, базиран в Южна Африка. В дискусията са поканени членове на проекта „UNESCO DigiArts” от Найроби, Дакар, Виндхук, Кения, Сенегал и Южна Африка.

За повече информация относно проекта, посетете следните интернет адреси:

http://portal.unesco.org/culture/en/ev.php-URL_ID=16061&URL_DO=DO_TOPIC&URL_SECTION=201.html

http://portal.unesco.org/culture/en/ev.php

 

Източник: http://www.digitalmeetsculture.net/article/unesco-digi-arts-africa/ .

Ако проявявате интерес или ако работата ви изисква дигитализация на движими и недвижими ценности, можете да се свържете с нашия екип. НИТ – Нови Интернет Технологии ЕООД предлага уникална за България софтуерна платформа, подходяща за каталогизиране и дигитално съхранение и представяне на колекции от всякакъв размер и вид!