Дигиталната библиотека в Политехническия университет на Флорида
От няколко месеца в Политехническия университет на Флорида работи библиотека, която предлага „книги” само в дигитален формат. Въпреки че това не е първата библиотека от този род, идеята за нейното съществуване все още звучи доста необичайно дори и в Америка.
Идеята за дигитална библиотека въплъщава едно изцяло ново разбиране за тези институции, което се опитва да отговори на тенденциите на дигиталната култура и нарастващия обем на дигитализирани културни ресурси.
Новата библиотека на Политехническия университет се разпростира на площ от над 3000 кв.м.. Без рафтове и хартиени книги, това е едно светло и обширно пространство, създадено по дизайн на испанския архитект Сантиаго Калатрава. За да направят престоя на посетителите още по-приятен, създателите на дигиталната библиотека са осигурили достатъчно на брой компютърни терминали, бюра и удобни за четене места.
Освен всичко това, Политехническият университет е отделил $60 000 за закупуване на нови книги в електронен формат, като фондът на библиотеката ще се обогатява, само ако дадена книга бъде прегледана два пъти.
Политехническият университет на Флорида предлага курсове в областта на науката, технологиите, инженерството и математиката. С новата дигитална библиотека, от учебното заведение се надяват да подготвят своите студенти за високотехнологичния свят, към който са се насочили.
В дигиталния архив на библиотеката има около 135 000 електронни книги – във физическа библиотека съхранението на толкова много материали е почти невъзможно. Освен това, търсенето и връщането на книги би било много по-сложно, докато в новата ситуация студентите намират много по-лесно книгите, които ги интересуват.
Дигиталната библиотека в Политехническия университет във Флорида не е първата в Америка. Подобни библиотеки има още в Тексас (1), в Минесота (1) и НАСА (2).
Съществуването на подобни библиотеки доказва факта, че дигиталната ера и нейните възможности ще окажат силно влияние върху обществото и нашите навици за получаване на достъп до информацията и култура.
Източници: http://www.digitalmeetsculture.net/article/a-library-without-books/
http://www.theguardian.com/books/2014/aug/29/bookless-library-new-us-university-florida-polytechnic-digital .
Ако проявявате интерес или ако работата ви изисква дигитализация на движими и недвижими ценности, можете да се свържете с нашия екип. НИТ – Нови Интернет Технологии ЕООД предлага уникална за България софтуерна платформа, подходяща за каталогизиране и дигитално съхранение и представяне на колекции от всякакъв размер и вид!